top of page

Військовий Облік Жінок | Обов'язок Чи Право?

Військовий облік жінок з 1 жовтня. Хто повинен з’явитися в ТЦК та СП та чи повинен взагалі?30.01.2021 року було внесено зміни до Закону України “Про військовий обов’язок та військову службу” відповідно до яких жінки, що мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, і придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.


На виконання цієї норми Закону Міністерством оборони України було прийнято низку законодавчих змін, які мають регулювати військовий облік жінок. Одним із них є наказ Міністерства оборони України від 11.10.2021 року № 313 «Про затвердження переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних та Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями». Відповідний наказ набув чинності 17 грудня 2021 року.


07.02.2022 Наказом Міністерства оборони України № 35 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11.10.2021 р. № 313» затверджено оновлену редакцію наказу №313 в частині скорочення спеціальностей, які потрапляють до переліку фахових напрямів, після одержання яких жінки беруться на військовий облік та зобов’язано Головнокомандувача Збройних Сил України забезпечити взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних згідно з Переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, з 01 жовтня 2023 року.

З вищевказаного Наказу випливає, що з 1 жовтня 2023 року на військовий облік повинні стати всі українські жінки у віці від 18 до 60 років, які отримали, спеціальності та/або професії, визначені в переліку, затвердженому Міністерством оборони України. Однак 07.10.2022 року було прийнято Закон про внесення зміни до статті 1 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних, якими визначено, що жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням, крім жінок, які закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.

Тобто Закон України “Про військовий обов’язок і військову службу” визначає, що жінки, крім жінок, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, стають на військовий облік за своїм бажанням. Але в Наказі Міністерства оборони України «Про затвердження переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями” зазначено, що всі жінки, які мають споріднені професії підлягають військовому обліку в обов’язковому порядку, оскільки зміни не вносилися.

Виходячи з вищевикладеного, можна стверджувати про існування юридичної колізії, тобто неузгодженість між чинними нормативно-правовими актами. Виникає питання, якою ж нормою тоді керуватися?

Важливо! В такому випадку буде застосовуватися норма Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу, оскільки Закон має більшу юридичну силу. Тому жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням, крім жінок, які закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність.


Про жінок-медиків поговоримо більш детально в наступній статті.

64 перегляди0 коментарів
bottom of page