top of page

Дезертирство та СЗЧ. Яка Передбачена Відповідальність? | Військовий Адвокат

В умовах воєнного стану, особливої небезпечності набувають військові злочини, повязані із дотриманням порядку проходження військової служби, такі як дезертирство та самовільне залишення військової частини чи місця служби.
Дезертирство - це злочин, передбачений статтею 408 Кримінального кодексу України. Він полягає у самовільному залишенні військової частини або місця служби з метою ухилитися від військової служби, а також нез’явлення з тією самою метою на службу у разі призначення, переведення, з відрядження, відпустки або з лікувального закладу.

Чим відрізняється дезертирство від самовільного залишення військової частини, так зване СЗЧ? Дезертирством є те саме СЗЧ, але коли військовослужбовець залишає місце служи не тимчасово, а на завжди, грубо кажучи сподіваючись ніколи в частину не повертатися і полишити військову службу без жодного законного дозволу.

За вчинення дезертирства передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі строком від двох до пяти років.

Якщо дезертирство було заплановане раніше і здійснено групою військовослужбовців, відповідальність сягатиме десяти років. Так само, до десяти років позбавлення волі може засудити суд за дезертирство зі зброєю.

Для дезертирства кількість днів не має значення, має значення умисел винного. Тобто чи хотів військовослужбовець з кінцями ухилитися від служби в армії чи це вчинено тимчасово і військовослужбовець мав намір рано чи піздно повернутися на службу.

Якщо ж те саме вчиняється в умовах воєнного стану, відповідальність передбачена від пяти до дванадцяти років.


Самовільне залишення військової частини або місця служби полягає у тому, що військовослужбовець покидає частину або місце служби без законного дозволу на це, рівно як і не повернення до частини після лікування, відпустки або коли військовослужбовець не прибув вчасно до нового місця служби при переведенні.

Для солдата строкової служби відповідальність настає, коли СЗЧ триває більше трьох діб.

Для військовослужбовців за контрактом кримінальна відповідальність настає, коли кількість днів СЗЧ перевищує десять днів. Якщо ж це вже повторне СЗЧ в контрактника, відповідлальність наступить також після трьох діб.

В умовах воєнного стану за самовільне залишення військової частини або місця служби відповідальність передбачена у вигляді позбавлення волі строком від пяти до десяти років.


Ще одним видом військового злочину є ухилення, а також відмова від виконання обовязків військової служби, відповідальність за який передбачена статею 409 КК України. Ухилення може бути констатоване, коли військовослужбовець симулюватиме хворобу, вчинить самокалічення, щоб уникнути виконання завдань, або іншим способом, наприклад представивши фіктивні документи про хворобу матері чи іншим обманом.

Відповідальність в умовах воєнного стану може бути призначена у вигляді позбавлення волі строком від пяти до десяти років.


В умовах воєнного стану військовослужбовцю слід гідно виконати свій обовязок перед Батьківщиною, якби важко не було.


Якщо Ви не знаєте як діяти в тій чи іншій ситуації, Ви завжди маєте можливість звернутиися до наших юристів для отримання консультації юриста з військових питань. Для цього просто зараз напишіть нам своє питання в ЧАТ.26 086 переглядів0 коментарів

Commentaires


bottom of page