top of page

До 1,87 Мільярдів Євро за Порушення Прав Людини! Суми Компенсацій в ЄСПЛ | InLaw

Чому Суд може присудити 1,87 мільярдів євро в якості сатисфакції в одній справі, а в іншій усього декілька євро, а іноді й узвагалі обмежити розмір збитків публічним вибаченням? Чи завжди Європейський Суд з прав людини присуджує грошову компенсацію заявнику? Як визначити справедливий розмір відшкодування? На яку суму компенсації можна розраховувати при зверненні в ЄСПЛ?


Встановлюючи порушення прав людини у своїх рішеннях, ЄСПЛ доволі часто присуджує також грошову компенсацію, яку повинна відшкодувати заявникам Держава-порушник, так звану, “справедливу сатисфакцію”.

Втім, присудження грошової компенсації - це не автоматичний наслідок позитивного рішення Європейського суду з прав людини. Часто лише встановлення самого факту порушення та відновлення попереднього юридичного стану є достатньою сатисфакцією для заявника.


У статті 41 Конвенції передбачено, що Суд присуджує справедливу сатисфакцію лише в тому випадку, якщо існує реальна така необхідність, а національне законодавство не дозволяє здійснити повне відшкодування збитків.


Практика Суду свідчить про те, що справедлива сатисфакція та її розмір прямо залежать від матеріальної та моральної шкоди, яку завдало порушення прав людини, а також витрат, які заявник поніс задля вирішення його справи в ході судових проваджень як на національному рівні, так і безпосередньо в Європейському Суді.


Якщо ж Ви вважаєте, що порушення прав людини у Вашому випадку призвело до серйозних матеріальних збитків, Ви можете попросити про належне на ваш погляд відшкодування. При цьому, під справедливою сатисфакцією в конкретних ситуаціях маються на увазі дуже різні суми.


Так, найдорожчою компенсацією в історії Євросуду стала сума 1,87 мільярдів євро! Це була справа "ЮКОС проти Росії" (2014 рік), яка стосувалася оскарження податкових санкцій, накладених на російську нафтову компанію "ЮКОС" та порушення права власності і на справедливий суд. Цікаво, що заявлена сума була 37,981,000,000 євро, і була суттєво зменшена Судом за результатами розгляду справи!


Шанси отримати компенсацію, причому у тому розмірі, який Ви заявили при зверненні, залежать від кількох критеріїв, якими керується Суд, приймаючи рішення по кожній справі.


  1. Серйозність порушення (очевидно, що у серйозних випадках порушення прав людини, які потягли за собою серйозні негативні наслідки, були більш тривалими та інтенсивними, існує вища необхідність грошової компенсації. Сума компенсації зазвичай пропорційна сумі збитків, завданих порушенням)

  2. Поведінка заявника (у кожному індивідуальному випадку Суд оцінює особисті обставини людини, яка звертається за захистом, її статус, потреби, стан здоров’я. Також важливим є те, наскільки добросовісно і належно поводиться заявник уже в ході провадження)

  3. Попередня практика у даній категорії справ (при вирішенні кожної конкретної справи, звісно, найкраще звернутися до попередніх кейсів, де за аналогічних обставин була присуджена приблизно аналогічна сума компенсації).

У ході практики ЄСПЛ сформувалися деякі закономірності визначення суми справедливої сатисфакції, необхідної для відшкодування збитків:

  • Чим багатша держава, тим більша сума сатисфакції!

У практиці Суду можна простежити таку закономірність, що з України, наприклад, стягуватиметься нижча сума моральних збитків, ніж із Німеччини за аналогічні порушення.

Це пояснюється одразу двома чинниками. По-перше, береться до уваги купівельна спроможність заявників у різних країнах. Очевидно, що 100 євро для українця і для німця будуть мати різну вагу. По-друге, враховуються можливості держави виконати рішення, щоб не допустити надмірної обтяжливості внаслідок присудження обов’язку відшкодування.

  • Чим більше осіб звертаються із аналогічними позовами, тим менша компенсація!

Якщо заявником є не одна людина, а сотні, а в деяких випадках і тисячі, Суд не може покласти такий великий тягар на державу. Більше того, у деяких справах може бути і один чи два заявники, які, втім, є далеко не єдиними жертвами заявленого порушення. Так було у справі “Зеленчук та Цицюра проти України” про незаконність мораторію на продаж сільськогосподарських земель. Суд відмовив у присудженні моральної шкоди, передусім, аби не спровокувати велику кількість нових скарг.

  • Найвищі суми компенсацій присуджуються приватним компаніям, причому найчастіше за порушення ст. 6 Конвенції та ст. 1 Протоколу 1 !

Так, окрім уже згаданої найдорожчої справи "ЮКОС проти Росії", можна навести також приклад справи “Агрокомплекс проти України” (2013 рік), у якій заявнику було відшкодовано 27 мільйонів євро через несправедливе судочинство у спорі між компанією-заявником та державним нафтопереробним заводом (стаття 6).

Так само, грецька компанія Stran Greek Refineries домоглася компенсації у розмірі 28 мільйонів євро, знову ж таки, за порушення статтей 6 Конвенції та 1 Першого Протоколу.

Головним чином це пов’язано з тим, що в такій категорії справ зазвичай завдаються найбільші суми збитків.Загалом, чим вищу вимогу компенсації Ви поставите при зверненні до Суду, тим вищу компенсацію Ви зможете отримати. Більше того, високі суми справедливої сатисфакції в ЄСПЛ будуть хорошим матеріальним стимулом для держави забезпечити роботу державного апарату так, щоб мінімізувати порушення прав та свобод своїх громадян.


Ви звертаєтесь до ЄСПЛ, і сумніваєтесь, який розмір компенсації буде справедливим у Вашому конкретному випадку? Можливо, маєте інші запитання щодо звернення в ЄСПЛ? - Запитайте у нашого адвоката!

Звертайтеся за номером +380 68 300 90 44 ,

або пишіть питання в ЧАТ (напишіть нам).


13 переглядів0 коментарів
bottom of page