top of page

Зміни в порядку отримання статусу УБД. Варто знати!


Урядом врегульовано прогалини, які існували в законодавстві щодо порядку надання статусу учасника бойових дій, зокрема особам, які задіяні у заходах забезпечення оборони України та захисту безпеки населення, після запровадження воєнного стану з 24 лютого 2022 року.

Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2022 року №1193 ухвалені відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів від 20 серпня 2014 року №413.

Нагадаємо, постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413, було затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення.

Тобто по суті вказана постанова визначала можливість утримання УБД особами, які забезпечували національну безпеку і оборону в АТО/ООС на території Донецької та Луганської областей.

Зі змінами, внесеними постановою від 21 жовтня 2022 року №1193, отримати статус УБД можуть не тільки військовослужбовці та особи, які брали участь в АТО/ООС, а й особи, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України від 24 лютого 2022 року.


Хто може отримати статус учасника бойових дій?


Статус учасника бойових дій надається особам:

1. військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.


Важливо:

Статус учасника бойових дій вказаним особам, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, надається за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, зокрема які отримали поранення, контузії, каліцтва.


Зверніть увагу: внесеними змінами, як умову отримання статусу УБД особами, які приймали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, терміну перебування в зоні бойових дій - НЕ визначено.


2. особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування згідно з переліком, визначеним Антитерористичним центром при СБУ та Генеральним штабом Збройних Сил, були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

3. особам, які у період до набрання чинності Законом України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях” у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення, у взаємодії із Збройними Силами, МВС, Національною поліцією, Національною гвардією, СБУ та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.


Підстава видачі посвідчення УБД (які документи слід подати);

Заява на імʼя голови комісії, до якої додається:

1. Для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України подається не менш як один з таких документів:

- витяги (копії) бойових донесень;

- витяги (копії) журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);

- витяги (копії) вахтових журналів;

- витяги (копії) польотних листів;

- витяги (копії) матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв;

- можуть додаватися інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.

Варто знати: дані документи видаються за місцем проходження військової служби за зверненням особи.


2. Для осіб, що брали участь в АТО/ООС:

- довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України (для отримання звернутися з рапортом на ім’я командира військової частини).

Варто знати: даний документ видаються за місцем проходження військової служби за зверненням особи.


3. копія паспорта;

4. копія ідентифікаційного коду;

5. згода на збір та обробку персональних даних;

6. інші документи в залежності від обставин.

Куди звертатися для отримання статусу учасника бойових дій?

1) Діючі військовослужбовці - до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними окремо в кожному силовому відомстві (Збройні сили України, Національна гвардія, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, Держприкордонслужба, Держспецтранслужба, військовослужбовці військових прокуратур, ДФС, Національна поліція, МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язок, ДСНС, Державна кримінально-виконавча служба, Служба судової охорони, добровольчі та інші військові формування, які увійшли до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії).


Варто знати: Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначено, що командир військової частини або начальник органу/підрозділу може подати документи до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. Тому заява може бути подана за місцем проходження служби через командира/начальника.


2) До територіального центру комплектування та соціальної підтримки (за місцем реєстрації та знаходженням на військовому обліку) – якщо особа демобілізована (звільнена) зі служби.


Де можна отримати посвідчення УБД?

Отримати посвідчення, після прийняття рішення комісією з питань визначення учасників бойових дій, можна у військовій частині або ж у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, в залежності від того через який орган особа подавала документи.


Для отримання юридичної консультації Ви можете залишати свої питання в ЧАТ!

506 переглядів0 коментарів

Comentarios


bottom of page