top of page

Коли Розгляд Справи в Суді Безпідставно Затягується І Практика ЄСПЛ

Оновлено: 17 вер. 2021 р.

“Кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку...”

ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод


Європейський суд починаючи з 1959 уже розглянув близько 6000 звернень щодо порушення розумності строків провадження. За статистикою, саме "надмірна тривалість розгляду справи" є найпопулярнішою скаргою до ЄСПЛ. Так, тільки проти України таких звернень уже було понад 4000!


Що таке “розумний строк” та "надмірна тривалість судового провадження" і як його визначає Європейський суд з прав людини на практиці? - читайте у нашій публікації.

Насправді немає однозначної відповіді на питання, скільки ж років може тривати провадження у справі, щоб не порушувати права людини.


У справі "ZIAJA проти Польщі" порушенням прав заявника було визнано провадження протягом 11 років. У справі "Аділетта проти Італії" провадження тривало 13 років і 6 місяців. Так, тільки між переданням справи слідчому і допитом обвинувачених і свідків минуло 5 років, а між поверненням справи на додаткове розслідування і нове направлення до суду – 1 рік і 9 місяців). У справі "Еклє проти Німеччини" розгляд відбувався протягом 17 років і 3 тижнів, що очевидно здійснювалось всупереч 6 статті Конвенції.


Втім, досить часто Суд констатує порушення статті 6 Конвенції і в справах, що розглядалися протягом набагато меншого часу. Так, у справі "Циммерман і Стейнер проти Швейцарії" строк 3,5 років був визнаний надмірним, а у справі "Бочан проти України" - 3 роки і 1 місяць. Варто зазначити, що такі висновки зазвичай Суд робить у цивільних справах, які не мають такої важливості та критичної необхідності в довготривалому розгляді.

Натомість, дотримання строків у кримінальних провадженнях має особливо важливе значення, адже обвинувачена особа зазнає надто великих страждань, перебуваючи у стані невизначеності щодо своєї подальшої долі, якщо його справа не може знайти вирішення роками.

Які критерії визначення “розумного строку”?


Щоб визначити, чи було порушення статті 6 Конвенції, ЄСПЛ у кожній справі з’ясовує:

  1. Складність та масштабність справи:

Іноді необхідінсть експертиз, міжнародних сполучень, залучення великої кількості учасників тощо може виправдати довготривалість розгляду такої справи.


Так, наприклад, у справі "Неймайстер проти Австрії" судовий розгляд тривав 7 років і 4 місяці, проте Суд не знайшов порушення розумного строку у справі, оскільки

протиправні транзакції мали відгалуження у різних країнах, що спричинило потребу залучати Інтерпол і застосовувати угоди про правову допомогу, аби проводити слідчі дії за кордоном, а також викликати 22-х осіб, декотрих з-за кордону.


2. Важливість швидкого вирішення справи для заявника:


Очевидно, що в кримінальних провадженнях, де від ходу справи залежить, чи буде заявник перебувати під вартою та чи буде, відповідно, ув’язнений.

3. Відповідальність поведінки самого заявника:


Тобто, Суд аналізує, чи сам заявник своїми навмисними діями не спричинив такого затягування справи. Так, у справі «Чірікоста та Віола проти Італії» ЄСПЛ визнав виправданим 15-річний строк розгляду, оскільки самі заявники 17 разів зверталися з проханням про відкладання процесу і не заперечували проти 6 перенесень розгляду, здійснених на підставі заяви іншої сторони у справі.


4. Винні дії органів влади:


Для Суду важливо довести, що затягування відбувалося дійсно з вини слідчих, суддів і прокуратури чи інших органів влади.


Як збільшити свої шанси на те, що звернення до ЄСПЛ щодо тривалості провадження матиме успіх?


Кожному, хто хоче оскаржувати затягування його справи в суді, варто пам’ятати, що кримінальною процедурою передбачені декілька способів вичерпання національних хасобів юридичного захисту:


1) подати клопотання адвоката до суду або слідчого судді, щоб вони встановили чіткий строк для завершення конкретного етапу провадження в межах граничного строку (передбачено ст. 114 КПК України)

2) клопотати про закриття провадження через сплив розумних строків для розслідування (передбачено ст. 284 КПК України)

3) оскаржити до прокурора вищого рівня недотримання розумних строків (передбачено ст. 308 КПК України)Маєте запитання щодо подання звернень у ЄСПЛ? Поставте їх нашим адвокатам у зручний для Вас спосіб:

  • по нашому номеру телефону;

  • через ЧАТ (внизу сторінки);

  • заходьте до нашого офісу за адресою: м. Київ, пл. Солом’янська, 2, оф. 801.

40 переглядів0 коментарів
bottom of page