top of page

Неефективне Розслідування Законності Здобуття Доказів Тягне Порушення Ст 6 Конвенції | Практика ЄСПЛ

Ганна Юдківська, суддя ЄСПЛ 22.10.2020

Справа Bokhonko v. Georgia, де під час особистого обшуку з роздяганням з анусу заявника було вилучено пакет з наркотиками. В подальшому його було засуджено за контрабанду наркотичних засобів; вирок базувався на протоколі про обшук і виїмку, показаннях офіцерів поліції, які проводили обшук та перекладача, який був присутній, експертного висновку та інших доказів. Суд відхилив скарги заявника на насильство під час особистого обшуку та про те, що наркотики йому було підкинуто.


Захист у ЄСПЛ. Киів

До ЄСПЛ він скаржився за статтями 3 і 6 Конвенції. Суд одноголосно не знайшов порушення статті 3 в її матеріальному аспекті (застосування насильства не доведено), знайшов порушення статті 3 в її процесуальному аспекті (неналежний розгляд скарг заявника на насильство) та порушення статті 6 в частині використання доказу, отриманого під час особистого обшуку.

До цій справи я додала окрему співпадаючу думку, щоб підкреслити суттєвий поворот в практиці Суду (який не так явно випливає з рішення) – вперше експліцитно відхиливши скаргу за статтею 3 по суті, тобто не встановивши жорстокого поводження із заявником, Суд встановив, що неналежне розслідування "способу отримання ключового доказу проти заявника” підірвало справедливість судового розгляду. Тобто Суд розширив використання так званої доктрини “плодів отруєного дерева”: лише процесуального порушення статті 3 щодо твердження про жорстоке поводження з метою отримання доказів достатньо, щоб зробити судовий розгляд несправедливим якщо ці докази використані.

В окремій думці також про обгрунтування цієї доктрини, про те, чому такий крок абсолютно логічний за цим обґрунтуванням, і про те, що це рішення чітко вказує національним судам, що вони повинні виключати не лише докази, які, як встановлено, були отримані в результаті жорстокого поводження, але також будь-які докази, коли таке поводження не виключається, але не може бути доведено через неефективне розслідування з цього приводу. “В іншому випадку використання доказів - там, де є неспростовані сумніви в тому, що вони могли бути отримані з порушенням фундаментальної конвенційної цінності - підриває цілісність системи правосуддя та довіру до неї громадськості.”

7 переглядів0 коментарів
bottom of page