top of page

Соціальна Допомога. Приховав Інформацію - Отримав Вирок І InLaw Boutique

Оновлено: 6 вер. 2021 р.


05.07.2021 Верховний Суд виніс Постанову по справі № 639/6950/17, у якій виклав висновок про те, що шахрайство може бути вчинене не тільки у формі активних дій, але й у формі бездіяльності, зокрема неповідомлення про обставини, які мають значення для призначення або припинення виплати соціальної допомоги.
Так, за обставинами цієї справи підсудний двічі безпідставно отримав соціальну допомогу для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.


Подаючи заяву та документи на виплату, він повідомляв, що ні в нього, ні в членів його сім'ї немає на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, хоча фактично він мав відкритий депозитний рахунок в ПАТ КБ «ПриватБанк» на суму 6210,95 доларів США.


Суди у всіх інстанціях погодилися із кваліфікацією слідчих, що не повідомляючи правдиві відомості, особа вчинила шахрайські дії, які тягнуть кримінальну відповідальність.


За нормативним визначенням шахрайства, якщо особа, звертаючись до органу соціального захисту з метою одержання державної соціальної допомоги, умисно приховала факти, які спричинили наслідки правового характеру й завдали потерпілій стороні матеріальної шкоди, то такі дії є підставою для виникнення як цивільно-правових, так і кримінально-правових відносин.


Верховний суд у своїй Постанові звернув увагу на таке:

Обман як злочинний спосіб може полягати у повідомленні потерпілому неправдивих відомостей (активний обман) та/або приховуванні певних обставин, якщо в особи є обов'язок повідомити про них (пасивний обман). Тому умовою визнання обману ознакою об'єктивної сторони шахрайства є використання його для заволодіння майном чи придбання права на майно.


Таким чином, неповідомлення (не зазначення) відомостей про наявність коштів як спосіб отримання соціальних виплат (допомоги) є одним із різновидів обману, що характеризується документальною (письмовою) формою та проявляється через пасивну поведінку особи, яка не повідомляє обов`язкової за законом інформації.


Маєте питання до адвоката з кримінальних справ?

Скористайтеся послугами InLaw Center!

Звертайтеся просто зараз в ЧАТ або телефоном


60 переглядів0 коментарів
bottom of page