top of page

Плоди Отруйного Дерева | Практика ЄСПЛ | Адвокат Звернення до Європейського Суду з Прав Людини

Ганна Юдківська, суддя ЄСПЛ:

А доктрина “плодів отруєного дерева”, яку ми зовсім нещодавно згадували, продовжує свій тріумфальний хід практикою ЄСПЛ ☺.

Вчора Суд знову здійснив історичний крок в цьому напрямку – в справі Ćwik v. Poland він вперше розглянув прийнятність в кримінальному провадженні доказів, отриманих шляхом жорстокого поводження – але з боку приватних осіб, без участі або згоди державних агентів.


Заявник та інша особа, K.G., були членами злочинного угрупування, що займалося торгівлею наркотиками. K.G був викраденийа та підданий тортурам суперницькою бандою для отримання інформації, його заяви були записані. Поліція звільнила K.G. та вилучила запис. Заявник був засуджений роками пізніше, і суди спиралися, зокрема, на записані заяви K.G., отримані в результаті нелюдського поводження. Заявник безуспішно оскаржував прийнятність запису.

ЄСПЛ вперше заявив, що принципи, розроблені у справах, коли державні агенти вдавались до насильства, є однаково застосовними до свідчень, отриманих в результаті жорстокого поводження з боку приватних осіб. Поводження з K.G. досягло необхідного порогу суворості, щоб потрапити в сферу дії статті 3; використання цих свідчень зробило кримінальне провадження в цілому несправедливим та порушило пункт 1 статті 6 Конвенції.

З цим, однак, не погодилися двоє суддів. Вони пояснили це тим, що ЄСПЛ завжди казав, що питання прийнятності доказів – питання внутрішнього права, будь-яке виключення вимагає серйозного обгрунтування, якого їм бракує в цьому рішенні.

14 переглядів0 коментарів
bottom of page