top of page

Повторно Зменшили Розмір Пенсії з 01.04.2019 до 70% після Перерахунку На виконання Рішення Суду – Як


З набранням чинності 01.03.2018 Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та проведенням перерахунку військових пенсій з 01.01.2018, розпочався процес масового відстоювання пенсіонерами своїх прав в судових інстанціях.

Одним із питань, з якими зверталися пенсіонери силових структур до суду, було питання визнання протиправним дій щодо зменшення з 01.01.2018 розміру пенсії з 90% (75%, 80% …. тощо. В кожного свій відсоток, в залежності від наявної вислуги років) до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Вказана категорія спорів мала успіх фактично від початку, рішенні суду ухвалювалися на користь пенсіонерів, такі рішення виконувалися та управління пенсійного фонду перераховувало пенсію з 01.01.2018, виходячи з того відсоткового значення, з якого особі первинно було призначено пенсію (90%, 85 % і т.д.).

Здавалося все гаразд, є рішення, а тому воно має виконуватися.

В той же час, з деяким запізненням в часі, тривали судові спори щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019 з урахуванням при їх обчисленні середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) у розмірах, визначених Постановою №704 станом на 05.03.2019.

Тривалий час боротьби, і судова практика вирівнялася, такі спори знову ж таки розглядалися на користь пенсіонерів.


Разом з тим склалася ситуація, коли управління пенсійного фонду, виконуючи рішення суду вже про перерахунок пенсії з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі оновленої довідки уповноваженого органу, знову зменшує відсотковий розмір пенсії до 70% відповідних сум грошового забезпечення, незважаючи на те, що вже є рішення суду з цього предмета спору, яким зобов’язано з 01.01.2018 виплачувати пенсію наприклад з 90%.


Такі свої дії територіальний орган ПФУ обґрунтовує тим, що наявним рішенням встановлено виплату пенсії виходячи з 90% - з 01.01.2018. Однак даним рішенням не встановлено, протягом якого часу має проводитися така виплата. Тобто не визначенні часові межі. А тому, перерахунок пенсії на виконання іншого рішення суду з 01.04.2019, ПФУ розцінює саме як «новий перерахунок», та посилаючись на чинні станом на цю дату положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» щодо встановлення максимально можливого відсоткового розміру пенсії – 70%, нараховує саме цю цифру.


Чи законні такі дії?

Звичайно такі дії є незаконні.

Якщо коротко, то в предметі судового розгляду справ вказаних спорів, мається на увазі спори і по відсотках і по додаткових видах грошового забезпечення, суд надає оцінку правовідносинам, які виникли з перерахунку пенсії, проведеної на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №704 та у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 103 з застосуванням до них статті 13 Закону №2262-ХІІ.

За загальними принципами права, виплата за рішеннями судів, якими зобов’язано органи Пенсійного фонду України здійснити виплату пенсії за певного нормативно-правового регулювання, продовжується до внесення змін до норм законодавства, яким керувався суд, при винесенні рішення.

Станом на 01 квітня 2019 року не відбулося будь яких змін в законодавстві, які б змінили регулювання питання виплати пенсії та яким би не було надано оцінки судом при ухваленні рішення у справах по відсотках (70-90%) та справах по так званих «додаткових видах грошового забезпечення».

А тому, при наявності рішення суду, яким зобов’язана виплачувати особі пенсію з 01.01.2018 виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення (згідно наявної вислуги років), при виконанні рішення суду та перерахунку пенсії з 01.04.2019 виплата має продовжуватися в тому ж відсотковому розмірі.

За вказаних обставин, такі дії управління пенсійного фонду щодо виплати пенсії станом на 01.04.2019 виходячи з 70% розміру грошового забезпечення, є явно протиправним та такими, що вказують на умисне невиконання рішення суду.

Зазначене існування можливості подвійного та довільного розуміння/трактування рішення суду зі сторони Головного управління Пенсійного фонду України в області має наслідком те, що право особи, захищене в судовому порядку, на практиці повністю не відновлене.


Як діяти в такій ситуації?

Теоретичних аспектів відстоювання своїх прав, можна навести багато. Разом з тим, наведемо найбільш дієві з позиції практики, зокрема строків і ефективності.

1.

Ми практикуємо в спорах про перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки, в позовних вимогах вказувати також відсоткове значення пенсії.

Наприклад:


- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в області перерахувати та виплачувати з 01 квітня 2019 року пенсію _________, виходячи з 76% грошового забезпечення, на підставі виданої обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Довідки №________ від ________, з врахуванням при її обчисленні….

При цьому в описовій частині такого позову вказується, що є відповідне рішення суду щодо виплати пенсії з 01.01.2018 виходячи з 76% відповідних сум грошового забезпечення.

В такий спосіб по суті відсоткове значення не є предметом зазначеного спору, та використовується в прохальній частині як певна константа.

І як наслідок, на практиці, у 90% суд, при ухваленні рішення про перерахунок пенсії з 01.04.2019, в резолютивній частині залишає цей відсотковий показник. Тим самим у особи не виникає вище описаних проблем.


2.

2.1.

Якщо все таки так сталося, що ПФУ зменшив відсотковий розмір пенсії з 01.04.2019 до 70%, то оббивання порогів виконавчої служби в цьому випадку є малоефективним – затратно по витрачених силах та довге з позицій часу. А той взагалі буває безрезультатне.

В такому випадку найбільш дієвим буде повторно звернутися з позовом до суду, де просити визнати такі дії управління пенсійного фонду протиправними та зобов’язати з 01.04.2019 виплачувати пенсію виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Практика показує, що даний спір розглядається протягом 2 місяців, ПФУ як правило такі рішення суду не оскаржує, і тому через 3-4 місяці пенсія приводиться у відповідність.


Разом з тим не у всіх регіонах України такий метод є дієвим, так як окремі суди ці позови розцінюють як повторне звернення до суду з тим самим предметом спору та з тих самих підстав, по якому вже є рішення суду. Тому суд відмовляє у відкритті провадження. І ця позиція узгоджується з вимогами процесуального закону.

А тому, наступним дієвим способом відновлення свого порушеного права є звернення до суду, в порядку ст. 382 КАС України, з заявою про встановлення судового контролю за виконання судового рішення (мається на увазі рішення, яким ухвалено визнати протиправними дії ПФУ щодо зменшення з 01.01.2018 відсоткового розміру пенсії до 70%), та просити:


- Встановити судовий контроль за виконанням рішення __________ окружного адміністративного суду від _________ у справі №_________.

- Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в __________ області, у відповідності до статті 382 КАС України, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.


2.2.

Також стаття 383 КАС України передбачає право звернення до суду з заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб’єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Так, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб’єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Дана заява є також ефективним засобом забезпечення виконання рішення суду. Разом з тим, на відміну від судового контролю, ст. 383 КАС України передбачає строки звернення до суду з такою заявою - протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред’явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.


За допомогою та консультацією звертайтеся.


84 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page