top of page

Постановка На Військовий Облік Жінок З 01.10.2022. Відповіді На Основні Питання.


Останнім часом найбільш дискусійною темою є питання щодо військового обліку жінок, що передбачено наказом Міністерства Оборони України від 11.10.2021 № 313, яким затверджується відповідний перелік професій та/чи спеціальностей, за наявності яких жінка зобов’язана ставати на облік (далі – Наказ №313).

Крім цього, на днях в мережі інтернет пролунали пости, що жінки зобов’язані стати на військовий облік з 01 жовтня 2022 року та останній не зможуть вільно перетинати кордон України. Це викликало шалений ажіотаж та бурю емоцій серед прекрасної половини нашого населення.

Проте, хочемо Вас заспокоїти.

14.07.2022 Генеральний штаб Збройних Сил України зробив заяву на своїй офіційній сторінці у мережі «Facebook», в якій зазначається, що жінки зможуть ставати на облік з 01 жовтня 2022 року лише за власним бажанням. Дане рішення обґрунтоване тим, що в даний момент "немає гострої необхідності суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку".

Звісно це потребує внесення певних змін у відповідний Наказ №313.

Проте, якщо ви все-таки вирішили стати на військовий облік або хочете дізнатися більше інформації щодо даного питання, то команда Подільського юридичного центру зібрала для вас найбільш дискусійні питання та відповіді на них.

Хто з жінок зможе стати на військовий облік?

Відповідно до ч. 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

Тобто є такі критерії для взяття жінки на військовий облік:

- наявність відповідної спеціальності та/чи професії;

- відповідний стан здоров’я;

- вік від 18 до 60 років.

Щодо переліку професій та/чи спеціальностей, то такий перелік затверджений Наказом Міністерства Оборони України від 11.10.2021 № 313.

Якщо ваша професія та/чи спеціальність міститься у відповідному переліку, то ви маєте право стати на військовий облік в такому випадку на вас буде покладатися військовий обов’язок.


Що враховується - професія за якою жінка працює, чи за спеціальність, яка зазначена в дипломі?

Як відомо, велика кількість людей в нашій країні не працює за тими спеціальностями, здобутими ними у ВНЗ. Проте при постановці на облік може враховуватись як професія, за якою працює жінка, так і спеціальність, зазначена у документі про освіту. Якщо жінка є самозайнятою особою (наприклад: ФОПом), то вид діяльності може визначатися за КВЕДами.


Що таке військовий обов’язок?

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовий обов'язок включає:

- підготовку громадян до військової служби;

- приписку до призовних дільниць;

- прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу;

- проходження військової служби;

- виконання військового обов'язку в запасі;

- проходження служби у військовому резерві;

- дотримання правил військового обліку.

Таким чином на жінок за їх згодою покладається військовий обов’язок лише в частині дотримання правил військового обліку.


Куди звертатися для постановки за військовим обліком та в який строк?

Як передбачається Наказом №33, військовий облік жінок здійснюється з 01 жовтня 2022 року за особистою присутністю жінки в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати).


До якої категорії військових буде відноситися жінка, яка виявила бажання стати на військовий облік?

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України поділяються на такі категорії:

- допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

- призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

- військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

- військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

- резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Кожна з категорій є особливою та передбачає відповідні права та обов’язки.

Частина 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачає, що жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

Таким чином жінки, які стануть на облік з 01 жовтня 2022 року набудуть статусу військовозобов’язаних.


Які обов’язки та обмеження покладаються в такому випадку на жінок?

Військовозобов'язані жінки мають такі ж права та обов'язки, як і чоловіки.

Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», жінки, які стали на військовий облік зобов’язані:

- прибувати за викликом територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкоматів) у встановлені строки;

- проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних;

- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством;

- та інші обов’язки, в тому числі щодо виїзду за кордон.


Відповідальність.

На даний час Наказ №313 не передбачає жодної відповідальності, якщо жінка не стала на військовий облік.

Крім того, враховуючи, те, що Генеральний штаб ЗСУ заявив про добровільність постановки на військовий облік жінок, то питання відповідальності навряд чи постане.

Однак варто знати, що ст. 210 КУпАП передбачає відповідальність за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку (накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).


Які роботи можуть виконувати жінки?

Потрібно розуміти, що взяття жінки на військовий облік не обов’язково передбачає відправлення її на лінію фронту.

В даному випадку взяття на військовий облік жінок певних спеціальностей та/чи професій (лікарів, тощо) полягає саме в тому, що ті знання, навички та вміння, якими володіють жінки, можуть бути корисними та потрібними для армії, особливо під час війни.


Важливо знати: згідно інформації Генштабу ЗС України, що пропонується розпочати проведення заходів із включення жінок до військового обліку не раніше ніж через місяць після завершення особливого періоду в державі. А тому чекаємо остаточний змін в Наказ №313.Для отримання юридичної консультації Ви можете залишати свої питання в ЧАТ!


Будьте в курсі новин військового законодавства – наш телеграм канал


Вам може бути цікаво:142 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page