top of page

Яка Відповідальність За Порушення Трудового Законодавства? | Адвокат По Трудовим Спорам

Трудові відносини базуються на взаємних правах та обов’язках роботодавців та працівників, за недотримання яких чинне законодавство чітко встановлює юридичну відповідальність.

Кожен роботодавець, що використовує найману працю, повинен знати про свої обов’язки перед працівниками та пам’ятати про встановлені санкції за їх порушення. Найчастішим покаранням за недотримання норм трудового законодавства для роботодавців є штрафна санкція.

Передусім, такі штрафні санкції можна знайти у ст. 265 Кодексу законів про працю. Вони нараховуються за результатами перевірки органу Держпраці суб'єкта господарювання або роботодавця, та, станом на 2021 рік, враховуючи поточний розмір мінімальної заробітної плати, можуть призначатися у розмірі:

 • 60 000 гривень (у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати)

 • Якщо ви допустили працівника до роботи без оформлення трудового договору

 • Якщо ви оформили працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві,

 • Якщо вами була виплачена заробітна плата без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків

Увага: Якщо порушення вчинене повторно протягом 2 років, сума зросте до 180 000 грн.

У контексті недавно прийнятих норм Закону № 533-IX і Закону № 540-IX, що передбачають послаблення щодо сплати податків і ЄСВ та санкцій за них на період пандемії, варто зазначити, що таке звільнення поширюється лише на сплату ЄСВ роботодавцями за себе, проте не поширюється на сплату ЄСВ за працівників. А отже, за несплату ЄСВ при виплаті заробітної плати тягне за собою матеріальну відповідальність.

 • 12 000 гривень (у 2-кратному розмірі)

Якщо ви не дотрималися мінімальних державних гарантій в оплаті праці.

Відповідно до Закону України “Про оплату праці”, до мінімальних державних гарантій, окрім заробітної плати, належать також оплата щорічних відпусток, часу виконання державних обов’язків, відряджень, гарантії та компенсації у разі переїзду до роботи в іншій місцевості, роботи в польових умовах тощо.

 • 18 000 грн (у 3-кратному розмірі)

Така відповідальність настає за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за 1 місяць, виплата їх не в повному обсязі.

Також наведена сума може стягуватися за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні

Увага: Якщо недопущення стосується тої перевірки, яка проводиться з питань виявлення порушень, передбачених вище, то відповідальність збільшується до 96 000 грн (16-кратний розмір),

 • 24 000 гривень (у 4-кратному розмірі)

Якщо ви не дотрималися встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

До таких гарантій належать, зокрема, право на збереження робочого місця, додаткові відпустки, непереривання трудового стажу, переважне право на залишення на роботі у разі скорочення.

 • 6 000 гривень - у розмірі мінімальної заробітної плати

Така санкція передбачена за порушення інших вимог законодавства про працю, не перелічених вище.

Увага: Повторне порушення таких вимог тягне штраф у розмірі 12 000 гривень.Окрім того, роботодавець може нести адміністративну відповідальність, що передбачена статтями 41 та 41-1, 41-2, 41-3, 200 КУпАП. Штрафні санкції можуть накладатися на посадових осіб підприємств, а також фізосіб-підприємців, якщо вони є роботодавцями, за умови наявності рішення суду, винесеного на підставі протоколу інспектора з органу Держпраці про накладання адмінштрафу. Такі санкції передбачені у наступних розмірах:

 • Від 510 до 1700 грн

Настає за порушення встановлених термінів виплати зарплати, виплати її не в повному обсязі, а також інші порушення законодавства про працю.

Увага: Повторне порушення тягне штраф від 1700 до 5100 грн

 • Від 8500 до 17000 грн

Настає у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору, допуску до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства.

Увага: За повторне порушення штраф становить від 17000 до 34000 грн

 • Від 51 до 170 грн

Настає за ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни або доповнення колективного договору, угоди, умисне порушення строку початку ведення переговорів, незабезпечення роботи комісій з представників сторін чи примирних комісій у встановлений сторонами переговорів строк

 • Від 850 до 1700 грн

Настає за порушення чи невиконання колективного договору, угоди

 • Від 17 до 85 грн

Настає за ненадання інформації для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів, угод

 • Від 17 до 51 грн

Настає за прийняття на роботу громадян без паспортів або з недійсними паспортами

Увага: Повторне вчинення протягом року тягне штраф від 170 до 238 грнДо того ж, чинним законодавством може бути встановлена навіть кримінальна відповідальність, передбачена статтями 170-175 Кримінального Кодексу за порушення норм трудового права. Ці норми будуть застосовуватися лише у тих випадках, коли порушення роботодавця містять всі ознаки злочину та мають особливо злісний характер і тяжкі наслідки, що на практиці трапляється досить рідко. Своїм обвинувальним вироком суд може призначити покарання у розмірі:

 • штраф від 34000 до 51000 грн (як альтернатива - позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років, або виправні роботи до 2 років)

Настає за незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів, а також інше грубе порушення законодавства про працю.

Увага: Це ж порушення, вчинене повторно щодо неповнолітнього, вагітної жінки чи матері, що має дитину до 14 років або дитину-інваліда, тягне штраф від 51000 до 85000 грн.

 • Штраф до 850 грн (як альтернатива - позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 5 років, або арешт до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 2 років)

Настає за грубе порушення угоди про працю шляхом обману чи зловживання довірою або примусом до виконання роботи, не обумовленої угодою

Увага: Це ж порушення, вчинене щодо громадянина, з яким укладено договір про роботу за межами України, тягне підвищену відповідальність в розмірі штрафу від 850 до 1700 грн або обмеження волі на строк до 3 років

 • Штраф до 50 нмдг (від 850 грн) або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 3 років

Передбачений за примушування до участі у страйку або перешкоджання участі у страйку шляхом насильства чи погрози застосування насильства або шляхом інших незаконних дій

 • Штраф від 500 до 1000 нмдг (від 8500 до 17000 грн) або виправні роботи на строк до 2 років, або позбавлення волі на строк до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років

Настає у зв’язку з безпідставною невиплатою заробітної плати більше ніж за один календарний місяць, вчиненою умисно керівником підприємства чи приватним підприємцем

Увага: Якщо порушення настало внаслідок нецільового використання коштів, призначених для цих цілей, відповідальність зростає до штрафу від 17000 до 25500 грн (або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на строк до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років).


Якщо Вам потрібна консультація з питань трудових відносин чи з інших питань, звертайтеся до нас просто зараз, написавши своє питання в ЧАТ!

18 переглядів0 коментарів
bottom of page