top of page

Як Стягнути Аліменти з-за Кордону? I InLaw

Оновлено: 1 вер. 2021 р.
Утримання членів своєї сім’ї та сплата аліментів - одна із ключових засад сімейного права. Батьки несуть основну відповідальність за забезпечення повноцінних умов життя для своїх дітей, які, із досягненням повноліття, будуть зобов’язані так само утримувати їх у разі необхідності. Подружжя повинне в межах своїх здібностей і фінансових можливостей забезпечувати один одного, і законодавство України стоїть на засадах гарантії захисту прав потребуючих членів сім’ї.


На жаль, досить поширена ситуація, коли члени сім’ї не виконують своїх сімейних зобов’язань та уникають добросовісної сплати аліментів, виїжджаючи за кордон на постійне проживання.


У таких випадках судовий розгляд або виконання за кордоном позовів про аліменти спричиняють серйозні юридичні та практичні труднощі.


Отже, куди звертатися і що робити, якщо боржник не сплачує аліменти та виїхав за кордон?

Міжнародна спільнота, занепокоєна проблемою несплати аліментів за кордоном, дійшла до ряду міжнародних інструментів, які дозволяють за рахунок ефективної міждержавної співпраці стягувати аліменти із недобросовісного платника у випадках, коли він проживає в іншій державі.

Так, Якщо Вам потрібно змусити особу, що проживає за кордоном, сплачувати аліменти, Вам слід діяти відповідно до положень Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, чинної для України від 20.07.2006.

Вона передбачає 2 варіанти дій:

Варіант 1.

Заява про стягнення аліментів з боржника, що проживає за кордоном, на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном


Такий спосіб підходить у ситуаціях, якщо:

  • немає готового рішення про стягнення аліментів в українських судах;

  • законодавство Держави, у якій перебуває боржник, передбачає, що питання стягнення аліментів вирішується за місцем проживання відповідача, тобто самого боржника.

Заява складається відповідно до вимог статті 3 Конвенції та Додатку 1 Інструкції.

Документ складається у двох екземплярах: 1) українською мовою, та 2) офіційним перекладом на мову Держави, у якій перебуває боржник.

Заяву потрібно подати в територіальне управління юстиції. Звідти вона протягом місячного терміну буде направлена до Міністерства юстиції, а далі відповідному органу іншої держави.

Про всі подальші дії заявника та стан розгляду заяви письмово інформує Міністерство юстиції України.

Варіант 2:

Клопотання про визнання і виконання рішення суду України про стягнення аліментів на території іншої держави

Цей спосіб є ефективним для ситуацій, коли:

  • Ви домоглися присудження виплати аліментів, проте воно добровільно не виконується, а виконавчі служби на національному рівні не здатні стягнути присуджених виплат із боржника.

Клопотання оформлюється згідно з додатком 2 до цієї Інструкції та подається разом із наступними документами:

  • копією рішення суду,

  • копією протоколу судового засідання,

  • довідкою про набрання рішенням законної сили,

  • довідкою про невиконання (часткове виконання) рішення на території України;

  • довідкою про належне повідомлення відповідача про судові засідання.

Подача та розгляд клопотання про визнання і виконання рішення відбувається у такому ж порядку, що й заяви про стягнення аліментів на підставі Конвенції.

Якщо Ви збираєтеся скористатися одним із вищезазначених способів стягнення аліментів з-за кордону, Вам слід пам'ятати про деякі нюанси:

По-перше, такий порядок дій актуальний лише у випадку перебування зобов’язаної особи у державах, що є сторонами Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, а саме:

Австралія, Алжир, Аргентина, Барбадос, Бельгія, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Буркіна-Фасо, Ватикан, Великобританія, Гаїті, Гватемала, Греція, Данія, Еквадор, Естонія, Ізраїль, Ірландія, Іспанія, Італія, Кабо-Верде, Казахстан, Кіпр, Киргизстан, Колумбія, Німеччина, Ліберія, Люксембург, Македонія, Мексика, Молдова, Монако, Марокко, Нігер, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Пакистан, Польща, Португалія, Румунія, Сейшели, Сербія, Словаччина, Словенія, Суринам, Туніс, Туреччина, Уругвай, Угорщина, Філіппіни, Фінляндія, Франція, Хорватія, Центральноафриканська Республіка, Чехія, Чилі, Швейцарія, Швеція, Шрі-Ланка.

По-друге, при вирішенні спору про аліментні зобов’язання в юрисдикційному порядку, суди зазвичай керуються положеннями двосторонніх договорів про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах.

Саме у таких договорах врегульовано всі особливості визначення юрисдикції та застосовного права, залежно від обставин справи, тож при подачі заяви слід ознайомитися із правилами, встановленими у цих актах.

Двосторонні договори про правову допомогу Україна має із наступними державами:

Республікою Білорусь, Азербайджанською Республікою, Йорданським Хашимітським Королівством, Федеративною Республікою Бразилія, Республікою Узбекистан, Республікою Казахстан, Республікою Таджикистан, Республікою Вірменія, Киргизькою Республікою, Республікою Молдова, Грузією, Туркменістаном, Литвою, Естонією, Латвією, Чехією, Угорщиною, Польщею, Монголією, В'єтнамом, Македонією, Іраном, Болгарією, Кубою, КНР тощо.

По-третє, важливо зуважити також, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України", відтепер не підлягають оподаткуванню аліменти від громадян інших держав в Україні. Спрощення процедури виплати алміентів для нерезидентів може якоюсь мірою і заохотити боржників до добровільного виконання своїх сімейних обов'язків.

Виникли запитання? Звертайтеся до наших адвокатів у зраучний для Вас спосіб:


1. Пишіть Ваше запитання у ЧАТ (внизу сторінки)

2. Телефонуйте за нашим контактним номером +380677752277

3. Приходьте до нашого офісу (за попереднім записом) за адресою: пл. Солом'янська, 2, офіс 801.

30 переглядів0 коментарів
bottom of page