top of page

6 Позицій Верховного Суду Щодо Соціального Забезпечення Військових

Правові позиції Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду з питань соціального забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей. Йдеться про виплати ОГД, підрахунок вислуги років для нарахування надбавок, забезпечення путівками ветеранів війни.

Позиції Верховного суду щодо виплат ОГД для військових та членів сімей. Військовий адвокат

1. Дворічні обмеження, передбачені п.4 ст.16-3 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” не застосовуються, якщо особа при первинному встановленні інвалідності не скористалась правом на отримання одноразової грошової допомоги.

....особа при отриманні 3-тої групи інвалідності за одноразової допомогою не зверталась, а звернулась лише, коли було констатовано 2-гу группу. Зважаючи на те, що правом на ОГД при встановленні перівинної групи особа не скористалась, Верховний Суд зробив висновок про те, що він має право на таку допомогу при повторному встановленні інвалідності 2-гої групи, не зважаючи на термін, що пройшов між ними.


2. Після переміщення військовослужбовця на нове місце служби військова частина зобов’язана проводити перевірку вислуги років для розрахунку надбавки до посадового окладу та окладу за військове звання.

...військовослужбовцю не виплачувалась надбавка за вислуги років, незважаючи на наявність відповідного стажу. Судами було встановлено, що після переміщення особи на службу до іншої військової частини, кадровим (стройовим) підрозділом цієї військової частини перевірка вислуги років не проводилась. Верховний Суд зазначив, що проводити таку перевірку є обов’язком військової частини та зобов’язав військову частину виплатити недоотримані кошти.


3. Реалізація права на отримання санаторно-курортної путівки пов’язана з наявністю у особи статусу ветерана та додаткових вимог не передбачає.

....особа, яка є ветераном Міністерства внутрішніх справ України, ветераном праці, інвалідом війни другої групи та постраждалим ліквідатором аварії на ЧАЕС першої категорії звернулась із заявою про надання їй санаторно-курортної путівки. Проте їй було відмовлено на підставі того, що вона не отримує пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Верховний Суд зробив висновки, що для отримання такої путівки достатньо того, що особа має статус ветерана.


4. Члени сім’ї померлого військовослужбовця мають право на отримання ОГД, навіть якщо його смерть настала після звільнення з військової служби, але пов’язана із захворюванням, яке він отримав під час виконання військових обов’язків.

...матір, дружина та син звернулися із заявою до ГУ Нацгвардії України про отримання ОГД у зв’язку зі смертю особи (батька, чоловіка, сина). Їм було відмовлено у наданні такої допомоги на підставі того, що особа померла після звільнення з військової служби. Верховний Суд зробив висновки, що внаслідок того, що особа (батько, чоловік, син) померла через захворювання, яке пов’язане із захистом Батьківщини, матір, дружина та син мають право на отримання такої допомоги.


5. Особа має право на отримання одноразової грошової допомоги внаслідок встановлення інвалідності поза межами визначеного законодавством тримісячного терміну з дня звільнення зі служби, якщо строк пропущено не з вини цієї особи.

...особа звернулась до МО України з заявою про виплату їй ОГД у зв’язку з встановленням інвалідності. Проте їй було відмовлено на підставі того, що інвалідність встановлено понад 3-місячний строк з дня звільнення зі служби. Однак Верховний Суд зробив висновки, що вини особи в тому, що вона отримала належну довідку МСЕК не вчасно та пропустила 3-місячний строк немає, тому вона має право на отримання ОГД внаслідок отримання інвалідності.


6. Одноразова грошова допомога, яка виплачується відповідно до ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не підлягає індексації, оскільки має разовий характер і не включена ані Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», ані Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, до виплат, які підлягають індексації.

...Хоча ми іншої думки й будемо переконувати змінити цю позицію суд. Адже членам сімей загиблих доводится роками добиватися скасування неправомірної відмови у виплаті ОГД й за цей час кошти знецінюються від 10 до 50%. Кінцева сума допомоги через роки є явно несправедливою.


Якщо Ви потребуєте юридичної консультації з вищевказаних питань або з будь яких інших, звертайтеся просто зараз до нас в ЧАТ або телефоном.269 переглядів0 коментарів
bottom of page