top of page

80 000 Гривень Моральної Шкоди За Смерть Працівника На Підприємстві І InLaw

Оновлено: 8 вер. 2021 р.

Верховний Суд стягнув із роботодавця моральну шкоду у розмірі 80 000 гривень на користь матері працівника, який помер через нещасний випадок на виробництві.

У Постанові від 14.06.2021 у справі № 235/3191/19 Суд дійшов висновку, що вина працівника не впливає на сам обов'язок відшкодувати моральну шкоду, проте має значення при визначення розміру такого відшкодування.


Цим рішенням Верховний Суд дав відповіді одразу на декілька питань, що можуть зацікавити як працівників, так і роботодавців.

Коли роботодавець зобов'язаний відшкодовувати моральну шкоду працівнику? Кодексом законів про працю передбачено, що порушення прав працівника у сфері трудових відносин тягне за собою обов'язок роботодавця відшкодувати моральну шкоду, якщо таке порушення призводить до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків чи вимагає додаткових зусиль для організації свого життя.

Право на безпечні для життя та здоров'я умови роботи - одне з основних прав, що гарантується кожному працівнику.


При цьому, забезпечити реалізацію такого права працівникові зобов'язується роботодавець.


Він повинен організувати робоче місце, побутові умови праці, безпеку технологічних процесів та надійність устаткування так, щоб мінімізувати будь-які ризики нещасних випадків на виробництві.


Якщо буде встановлено, що роботодавець порушив вимоги безпеки, він буде зобов'язаний відшкодувати моральну шкоду працівнику, або його родичам у разі його смерті.

Так, наприклад, у цій справі, працівник був торговим агентом, який у ході виконання своїх трудових обов'язків він потрапив у ДТП, внаслідок якого загинув. Використовував він в робочих цілях власний автомобіль, на підставі домовленості із роботодавцем. Попри це, Суд зазначив, що роботодавець, хоч і не був власником джерела небезпеки та ризику, що призвело до смерті працівника, проте він надавав дозвіл від підприємства на використання транспортного засобу, а отже був зобов’язаний контролювати за безпечною експлуатацією такого транспортного засобу.


- Чи має значення вина працівника при порушенні його прав?

Верховний Суд дійшов висновку, що винні дії померлого не можуть бути підставою для відмови у задоволенні позову про відшкодування моральної шкоди, завданої смертю особи від нещасного випадку, що стався на виробництві. Водночас, такі дії загиблого підлягають врахуванню при визначенні розміру моральної шкоди.


У цій справі працівником було допущено порушення Правил дорожнього руху України, а в ході розслідування було встановлено, що працівник мав технічну можливість запобігти настанню ДТП, проте не зробив цього, що тягне кримінальну відповідальність. Цей факт не був врахований Судом при вирішенні питання призначення відшкодування матері цього працівника.


- Що впливає на розмір морального відшкодування?


А от для зменшення розміру моральної шкоди винні дії загиблого уже мають значення.

Окрім того, іншими факторами, які враховуються при визначенні розміру моральної шкоди, є:

  • характер та обсяг страждань позивача з урахуванням їх тривалості й тяжкості;

  • незворотність втрати, пов`язаної зі смертю, що сталася внаслідок нещасного випадку на виробництві;

  • засади розумності, пропорційності та справедливості;

  • баланс інтересів сторін;

  • обставини конкретної ситуації;

  • пропорційність легітимній меті.

Маєте додаткові запитання щодо відшкодування моральної шкоди для працівників? Поставте їх нашим спеціалістам у зручний для Вас спосіб: Через ЧАТ внизу сторінки нашого сайту, або ж за контактним номером телефону

21 перегляд0 коментарів
bottom of page