top of page

«Сірі» та «чорні» посвідчення для сімей загиблих учасників АТО

«Сірі» та «чорні» посвідчення для сімей загиблих учасників АТО

В сьогоднішні тяжкі часи, гостро постає питання захисту сімей військовослужбовців, які обороняли Україну, ціною власного життя. В таких випадках саме Держава повинна стати на захист, надати допомогу та пільги для родин, які втратили опору та годувальника. Адже загиблі військовослужбовці виконали перед нею свій обов'язок, а тому Держава має виконати свою частину зобов’язання, яка гарантована сім’ям законодавством України.

Але на превеликий жаль, на практиці все виходить по-іншому. Органи публічної влади, які зобов'язані захищати та допомагати таким сім’ям, дедалі частіше безпідставно відмовляють у видачі посвідчень, які підтверджують право на пільги, передбачені законами України.

Чинним законодавством передбачені два таких посвідчення, які можуть отримати члени сімей загиблих військовослужбовців:

  1. «Посвідчення члена сім'ї загиблого»;

  2. «Посвідчення члена сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби».

Наявність одного посвідчення, жодним чином не є перешкодою для отримання іншого.

Посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого", або як його називають «сіре» посвідчення видається особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Зокрема чинність вказаного Закону поширюється на сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби.

Слід наголосити, що до членів сім'ї загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб в розумінні вказаного Закону належать:

  • утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв'язку з цим виплачується пенсія;

  • батьки;

  • один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні;

  • діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;

  • діти, які мають свої сім'ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;

  • діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.

Отже, для того щоб отримати «сіре» посвідчення необхідно:

  • підтвердити причинно-наслідковий зв'язок загибелі (смерті) чи пропажі безвісті військовослужбовця з захистом Батьківщини або виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків). Таким підтвердженням, зокрема, може слугувати протокол військово-лікарської комісії;

  • підтвердити факт того, що Ви є членом сім’ї загиблого військовослужбовця.

Для отримання вказаного посвідчення слід звертатись до органів соціального захисту населення за місцем реєстрації. Крім того, слід звернути увагу, що перелік документів визначається рішеннями місцевих державних адміністрацій чи відповідних рад про затвердження адміністративної послуги щодо встановлення статусу осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Посвідчення члена сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби, або так зване «чорне посвідчення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 1993 р. N 379 «Про посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби» видається батькам, дружині або чоловіку та дітям вказаних військовослужбовців.

Слід звернути увагу, що дітям військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби, посвідчення видаються після досягнення ними 7-річного віку. Дітям, які не досягли цього віку, передбачені законодавством пільги надаються на підставі довідки, що видається одному з членів сім'ї військовослужбовця.

Підставою для видачі посвідчення є документ, який підтверджує факт загибелі (смерті) чи пропажі безвісти військовослужбовця, виданий військовим комісаріатом.

Для отримання «чорного» посвідчення слід звернутись до військового комісаріату за своїм місцем проживання.

Якщо орган соціального захисту населення чи військовий комісаріат безпідставно відмовив Вам у видачі зазначених посвідчень, звертайтесь до нас і наші адвокати та юристи нададуть Вам кваліфіковану допомогу.

Подільський юридичний центр. Військові адвокати

6 246 переглядів0 коментарів
bottom of page