top of page

Призначення Пенсії На Пільгових Умовах Зі Зменшенням Пенсійного Віку Водіям Міського Транспорту


В даній статті розглянемо на практичному прикладі типову ситуацію, коли особі відмовляють у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв’язку із роботою зі шкідливим умовами праці, і таке право захищається в судовому порядку.


У 2022 році Позивачці, яка працювала водієм міського транспорту, виповнилося 52 роки, при цьому її страховий стаж становить 30 років, з яких 19 років на зазначеній посаді.

Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що жінки, які працюють водіями міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв), мають право на призначення пенсії на пільгових умовах після досягнення 50 років і при наявності стажу роботи на рівні 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Таким чином, Позивачка досягла необхідного пенсійного віку та має в наявності достатній страховий стаж для призначення їй пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У квітні 2022 року Позивачка звернулась до Управління пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, до якої долучила весь необхідний пакет документів.

Проте Управлінням пенсійного фонду прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії. В основу обґрунтування такого рішення покладено те, що Позивачка не досягла необхідного пенсійного віку, оскільки відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для призначення пенсії необхідний пенсійний вік на рівні 55 років, в той час як їй лише 52 роки.

Таким чином, Управлінням пенсійного фонду, застосовуючи норму Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», збільшено розмір пенсійного віку Позивачки на 5 років та позбавлено її права на призначення пенсії на пільгових умовах.

Не погоджуючись з рішення Управлінням пенсійного фонду, Позивачка звернулась до суду з позовною заявою.


Тож який насправді пенсійний вік водіїв міського транспорту встановлений законодавством – 50 чи 55 років?


В даному випадку маємо колізію двох норм, які мають однакову юридичну силу, проте в той самий час визначають різний пенсійний вік та страховий стаж.


Так, в ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 було визначено, що водії міського транспорту мають право на пільгове призначення пенсії:

- чоловіки: після досягнення 55 років і при стажі роботи - 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

- жінки: після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.


В подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 збільшено раніше передбачений пенсійний вік жінок з 50 років до 55 років, а також збільшено страховий стаж як для чоловіків, так і для жінок на 5 років.

Таким чином, з урахуванням змін, внесених Законом №213, статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, після досягнення 55 років і при стажі роботи:

- для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

- для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.


Однак, Конституційним Судом України прийнято рішення № 1-р/2020 від 23.01.2020, відповідно до п. 1 резолютивної частини якого визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення» зі змінами, внесеними Законом № 213.

Згідно з п. 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 застосуванню підлягають ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення» в редакції до внесення змін Законом №213.

А тому, з урахуванням рішенням Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020 на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв):

- чоловіки: після досягнення 55 років і при стажі роботи - 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Таким чином, зараз діє попередня редакція Закону «Про пенсійне забезпечення», яка визначає зменшений пільговий пенсійний вік для жінок на рівні 50 років, а тому у Позивачки наявний достатній пенсійний вік та страховий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах.


ПРОТЕ Є ОДИН НЮАНС, яким користується Пенсійний фонд.

У 2017 році Закон «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» доповнено ст.114, яка вказує, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу:

- для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

- для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Тобто дана норма, містить аналогічні норми тим, що були закріплені у ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення» зі змінами, внесеними Законом №213, та які були визнані Конституційним Судом України неконституційними.

Проте, норма ст. 114 Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не визнавалась неконституційною і продовжує діяти.


Отже, на даний час існує колізія між нормами Закону «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020, які передбачають пенсійний вік для жінок водіїв міського транспорту на рівні 50 років, з одного боку, та Законом «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які передбачають пенсійний вік для жінок водії міського транспорту на рівні 55 років, з іншого боку.


Однак, при вирішенні спору суд повинен вирішити дану колізію та застосувати норм, які є більш сприятливими для фізичних осіб.

Так, у квітні 2021 року Верховний Суд прийняв постанову у зразковій справі, якою задовольнив позовні вимоги та вказав, що в аналогічних справах застосуванню підлягають норми Закону «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020.


ВАРТО ЗАЗНАЧИТИ, що не зважаючи на велику кількість судових рішень, в тому числі рішення Верховного Суду та рішення Конституційного Суду України № -р/2020 від 23.01.2020, органи Пенсійного фонду України продовжують «підвищувати» пенсійний вік та страховий стаж, та в свою чергу відмовляти у призначенні пенсії на пільгових умовах.

Такі дії Пенсійного фонду необхідно оскаржувати в судовому порядку


Тому якщо виникла подібна даній ситуація, звертайтеся, та ми спробуємо допомогти у відновлені Вашого права.


Для отримання юридичної консультації Ви можете залишати свої питання в ЧАТ!


Також Вам буде цікаво:188 переглядів0 коментарів

Commentaires


bottom of page